eco driving

01.04.2015
Prawo jazdy to obecnie dokument niemal równie istotny jak dowód osobisty. Jego posiadanie pozwala nie tylko na funkcjonowanie w społeczeństwie, ale jest również w niektórych przypadkach konieczne do utrzymywania siebie oraz rodziny. Uzyskanie prawa jazdy wymaga odbycia nie tylko odpowiedniego szkolenia, ale również zdania egzaminu państwowego. Polskie Prawo Drogowe jasno określa jaką kategorię prawa jazdy należy posiadać, aby móc kierować danym pojazdem.

Najpopularniejszą kategorią jest bez wątpienia kategoria B, umożliwiająca kierowanie samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Jeśli jednak ktoś pragnie kierować motocyklem lub samochodem ciężarowym, to musi ubiegać się o przyznanie innej kategorii. W poniższym artykule omówimy najpopularniejsze rodzaje kategorii, które można otrzymać w naszym kraju.

Kategoria AM – upoważnia do kierowania motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu, trójkołowy lub czterokołowym lekkim o pojemności silnika nieprzekraczającej 50 cm3. O prawo jazdy kategorii AM można ubiegać się już po skończeniu 14go roku życia.

Kategoria A – upoważnia do kierowania motocyklem oraz motocyklem z przyczepą motocyklową. Aby móc ubiegać się o prawo jazdy kategorii A należy posiadać skończone 24 lata lub od 2 lat posiadać prawo jazdy kategorii A2.

Kategoria A1 – upoważnia do kierowania motocyklem o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy do 11kW.

Kategoria A2 - upoważnia do kierowania motocyklem o mocy do 35kW. Wymagany wiek do uzyskania kategorii A2 to 18 lat.

Kategoria B – najczęściej wyrabiana kategoria prawa jazdy. Upoważnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu) wraz z przyczepą lekką, ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym.

Kategoria B1 - upoważnia do kierowania pojazdem czterokołowym, którego masa nie przekracza w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób 400 kg. O dokument można ubiegać się po skończeniu 16 roku życia.

Kategoria C – upoważnia do kierowania pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu. Osoba ubiegająca się o prawo jazdy kat. C, musi mieć ukończone 21 lat.

Kategoria C1 - upoważnia do kierowania pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu, jednak nie przekraczającej 7,5 tony.

Kategoria D – upoważnia do kierowania autobusem. Należy mieć ukończone 24 lata.

To oczywiście nie wszystkie kategorie prawa jazdy, jednak wymienione tu są najczęściej wybierane przez kursantów. Oprócz nich można ubiegać się o kategorię B+E, C+E, D+E, D1, D1+E oraz T. Koszt prawa jazdy jest bardzo zróżnicowany. Jeśli ktoś zamierza posiadać kilka kategorii, to w celu obniżenia kosztów warto zdawać je wszystkie razem.