eco driving

01.04.2015
Eco driving to styl jazdy, który wielu polskim kierowcom jest zupełnie obcy. Agresywne kierowanie pojazdem, gwałtowne przyśpieszanie i raptowne hamowanie to trend, który warto odwrócić. Wprowadzenie nowych wymagań egzaminacyjnych od 1 stycznia 2015 roku ma to zmienić. Egzaminatorzy od przyszłych kierowców wymagają bowiem praktycznej wiedzy ekonomicznego kierowania pojazdem.Czym jednak jest eco driving i jakie są jego zalety? Na początku warto zaznaczyć, że ekojazda stosowana jest praktycznie w większości krajów Unii Europejskiej. Przykładowo kierowcy w Europie Zachodniej i Skandynawii poruszają się pojazdami tak sprawnie, że obniżają spalanie aż o 8%. W praktyce oznacza to brak konieczności tankowania jeden miesiąc w roku. I to jest właśnie największa zaleta eco drivingu. Oszczędność. Poprzez umiejętną zmianę biegów, rozsądnym dodawaniem gazu oraz hamowanie silnikiem można znacząco nie tylko zaoszczędzić na spalaniu paliwa, ale również wydłużyć żywotność silnika.

Eco driving stał się jednym z głównych punktów każdej szkoły jazdy. Instruktorzy zgodnie podkreślają, że ekojazdy może nauczyć się każdy, niezależnie od rodzaju posiadanego auta. Oszczędności to nie jedyna zaleta takiego rodzaju jazdy. Dla wielu osób głównym celem poprzez oszczędną jazdę jest bezpieczeństwo na drodze. Można je zdecydowanie zwiększyć poprzez obserwację drogi i przewidywanie zachowań pojazdów, przy jednoczesnym odpowiednim operowaniu autem. Warto pamiętać, ze wolniejsza jazda to bezpieczniejsza jazda.

Zasady eco drivingu są bardzo proste. Największe znaczenie ma tutaj zmiana biegów i dobór przełożenia do obrotów silnika. Zbyt szybkie wrzucenie wysokiego biegu znacząco zwiększa zużycie paliwa. Odwrotna sytuacja, gdy jedziemy zbyt szybko i wrzucimy zbyt niski bieg powoduje to samo. Warto zapamiętać tą zasadę, której można nauczyć się w praktyce samodzielnie. Hamowanie silnikiem to z kolei umiejętna redukcja biegów podczas wytracania prędkości i wciskanie sprzęgła na chwilę przed ostatecznym zatrzymaniem auta. Taki sposób hamowania pozwala również zaoszczędzić paliwo.

Wbrew pozorom eco driving to nie nudna i powolna jazda. Jak wykazują badania ekojazda pozwala znacznie poprawić czas przejazdu. Nowe wymagania egzaminacyjne z pewnością pozwolą nauczyć się eco drivingu wszystkim młodym kierowcom i sprawią, że znacznie poprawi się nie tylko bezpieczeństwo na drogach, ale również ekonomiczność kierowania pojazdami.